W dwunastu odcinkach cyklu dokumentalnego Bogusław Wołoszański opowie m.in. o posłańcach śmierci - amerykańskich i radzieckich grupach naukowców poszukujących hitlerowskich naukowców, prototypów broni wyprzedzających epokę i dokumentacji technicznej. Wykaże jak wielką rolę odegrała miniaturyzacja głowic nuklearnych umożliwiających uzbrojenie rakiet taktycznych wystrzeliwanych z wyrzutni naziemnych, okrętów i z samolotów. Sprawdzi co się stało w Twierdzy Przemyśl, jednej z największych twierdz w Europie, która poddała się po 137 dniach oblężenia przez wojska rosyjskie w marcu 1915 roku. Czy to głód zmusił obrońców do kapitulacji? A może obawa przed buntem załogi kazała dowódcy twierdzy wydać rozkaz zniszczenia obiektów obronnych, całego uzbrojenia i kapitulacji? Bogusław Wołoszański odkryje też kulisy fascynacji nazistów św. Graalem oraz Włócznią Przeznaczenia.
Zobacz premierowy odcinek cyklu „Tajna Historia XX wieku" w IPLA.TV
Pierwszy z dwunastu odcinków zatytułowany „Straceńcy” to historia kilku brawurowych akcji wojskowych. Tytułowi straceńcy to m.in. osiemdziesięciu żołnierzy wojsk przeciwdesantowych, którzy mieli za zadanie zdobycie belgijskiej twierdzy Eben Emael ukrytej 25 metrów pod ziemią, w której służyło 800 żołnierzy. Ich misja miała ogromne znaczenie dla niemieckiej ofensywy na zachodzie Europy. Jak komandosi bez wsparcia artylerii, uzbrojeni w karabiny i granaty mogli zdobyć żelbetowe schrony?
To także żołnierze wojsk powietrzno-desantowych biorący udział w operacji w Holandii, gdzie ponosząc ogromne straty przechwycili mosty i trzy lotniska w pobliżu Hagi, co otworzyło drogę przed oddziałami pancernymi do centrum kraju.
To wreszcie spadochroniarze uczestniczący w powietrzno-morskiej operacji desantowej „Merkur”, która miała za zadanie zajęcie Krety pozostającej w rękach Brytyjczyków.
Mianem straceńców można nazwać żołnierzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej dowodzonej przez płk Stanisława Sosabowskiego, którzy mieli opanować Arnhem. Ogółem siły aliantów poniosły klęskę. Prawdopodobnie z 10 300 żołnierzy 1. Dywizji, brygady spadochronowej i pilotów szybowcowych uratowało się 2827.
Bogusław Wołoszański już od ponad trzydziestu lat zajmuje się ujawnianiem nieznanych faktów z historii współczesnej. Popularność zdobył emitowanym w latach 1983-2005 i w 2015 roku w TVP1 cyklem „Sensacje XX wieku”. Jest również autorem wielu książek popularnonaukowych i powieści. Jedna z nich „Twierdza szyfrów” została nawet zekranizowana przez Telewizję Polską w formie 13-odcinkowego serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów”. W 2002 roku jako osoba ciesząca się dużym zaufaniem społecznym Wołoszański zaangażował się w kampanię mającą na celu propagowanie integracji europejskiej i idei wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Żywa narracja i swada Bogusława Wołoszańskiego przyciągają przed ekrany telewizorów rzesze młodych i starszych pasjonatów historii. Dziennikarz niestrudzenie podróżuje w trudno dostępne zakątki Polski i Europy, relacjonując wydarzenia historyczne z miejsc, które kilkadziesiąt lat temu były ich areną.
„Tajna Historia XX wieku" w poniedziałek o godz. 22:10 na antenie POLSAT PLAY.