2021-08-21

Kwiat Jabłoni dla POLSAT.PL: O ekologii trzeba mówić głośno

Jeden z najpopularniejszych zespołów młodego pokolenia o występie na „Earth Festival. Gwiazdy dla Czystej Polski”. Kwiat Jabłoni z radością przyjął zaproszenie, aby wystąpić na scenie w Uniejowie. Katarzyna Sienkiewicz i Jacek Sienkiewicz na każdym kroku podkreślają, że kwestie ochrony planety są im bardzo bliskie. W specjalnej rozmowie opowiedzieli, kto ukształtował w nich takie postawy i w jaki sposób dbają o środowisko. Transmisja z wydarzenia na żywo w niedzielę od godz. 20:00 w Polsacie.

- W jednym z wywiadów powiedzieliście, że uważnie dobieracie imprezy, na których występujecie. Przy zaproszeniu na „Earth Festival” w Uniejowie chyba nie było wątpliwości?
- Bardzo spodobała się nam tematyka tego festiwalu, więc nie zastanawialiśmy się ani przez chwilę. Kwestie ochrony planety są nam bardzo bliskie i staramy się każdego dnia, żeby nasze zachowania, nawyki i sposób życia możliwie jak najmniej szkodziły światu i wszystkim zwierzętom. Im więcej rozgłosu zyskuje wiedza o tym, że nasza planeta jest coraz bardziej zaśmiecona i wyniszczona działalnością człowieka, tym lepiej, więc wspieranie takich wydarzeń jak „Earth Festival” to dla nas wielka radość.

- W jaki sposób doszło do tego, że tematy ekologii są dla Was ważne? Czy to wpływ bliskich osób? Czy nastąpiło to w inny sposób?
- Gdy byliśmy mali, nasza Mama szczególnie dużo nauczyła nas na temat segregacji śmieci, szkodliwości plastiku dla zdrowia i Ziemi oraz miłości do zwierząt. Zainteresowani tematem zaczęliśmy samodzielnie poszerzać tę wiedzę i teraz już wzajemnie nakręcamy się w proekologicznych działaniach. W naszej rodzinie ogólnie dużo się o tym mówi - ogromną wiedzę na temat zanieczyszczenia środowiska ma nasz dziadek Lucjan, więc każde rodzinne spotkanie, to również rozmowy na ten temat.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Kwiat Jabłoni (@kwiatjabloni)

- Do produkcji drugiego albumu „Mogło być nic” wybraliście ekologiczny papier z recyklingu. A jak na co dzień dbacie o środowisko?
- Pijemy wodę z kranu, żeby nie korzystać z plastikowych butelek. Butelkowana woda w plastiku to produkt, którego nie kupiliśmy już od lat. Nie używamy jednorazowych sztućców ani słomek, do sklepu bierzemy ze sobą zawsze torbę na zakupy, worki na warzywa. Unikamy wszelkiego rodzaju jednorazowości. Używamy także na przykład szamponu w kostce i mydeł w kostce, żeby nie używać emulsji w butlach, które nigdy się nie rozłożą i najprawdopodobniej również nigdy nie trafią do recyklingu. W Polsce recyklingowi poddawane jest zaledwie 30% plastiku, który trafił do segregacji - a ten również stanowi mniej niż połowę wszystkich plastikowych odpadów. Poza tym od wielu lat nie jemy mięsa ani ryb i niemalże do zera ograniczamy nabiał w naszej diecie - z pobudek etycznych. Ekologia to w pewnym sensie styl życia, któremu warto się oddać, bo jest dobry dla nas wszystkich.

- Okładka płyty i tematyka utworów zwracają uwagę na problemy współczesnego świata, takie jak nadmierny konsumpcjonizm. Jaki jest wasz sposób, aby w tym życiowym pędzie o tym pamiętać i być aktywnym?
- Używajmy przedmiotów wielokrotnie, kupujmy używane, naprawiajmy, nie dawajmy się ponieść modom i chęci posiadania coraz nowszych modeli urządzeń. Wydaje się nam, że nasze pokolenie, ale w szczególności to młodsze, to osoby coraz bardziej świadome tego, że takie zachowania są konieczne, jeśli chcemy żyć w dobrym świecie w najbliższej przyszłości. Ekologia jest wręcz modna i dobrze widziana, co doskonale pokazują ostatnio młodzieżowe strajki klimatyczne, na które przychodzą masy dzieciaków i młodych osób.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Kwiat Jabłoni (@kwiatjabloni)

- Co szykujecie na występ podczas „Earth Festival” ? Czy wasi fani mogą się spodziewać niespodzianek?
- Dwa utwory - jeden z pierwszego albumu, a drugi z nowego. Co to będzie, sami zobaczycie. Zagramy w kwartecie z basistą Grześkiem Kowalskim i perkusistą Marcinem Ścierańskim, z którymi gramy wszystkie koncerty tego lata. Nie możemy się doczekać.

Rozmawiał Tomasz Fiłonik

Partnerami wydarzenia są: Stowarzyszenie Program Czysta Polska, Uzdrowisko Termalne Uniejów, Termy Uniejów, a także Fundacja Polsat, Polkomtel (operator sieci Plus), Polsat Box (dawniej Cyfrowy Polsat), Esoleo, ZE PAK S.A. Elektrownia Pątnów. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Klimatu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Patronami medialnym „Earth Festival 2021” są: Interia oraz Radio ZET.

Organizatorami wydarzenia są: Visionair i For Earth For Us.

Koncert „Earth Festival. Gwiazdy dla Czystej Polski” na żywo w niedzielę 22 sierpnia od godz. 20:00 w Telewizji POLSAT.