Oglądaj Państwo w Państwie online na polsatboxgo.pl.
Kilkaset osób bez zapłaty
Spółka „Ziarno” prowadziła działalność między innymi w miejscowości Cichoradz w powiecie toruńskim. W połowie 2019 roku firma straciła płynność finansową. Pojawiły się długi, które okazały się praktycznie nieściągalne. Było to spowodowane nietrafionymi decyzjami biznesowymi - zbyt drogo kupowano zboże, spodziewając się jeszcze większego zysku. Spółka zaczęła się również borykać z dużymi stratami magazynowymi - w drugiej połowie 2019 roku jej zasoby były na wyczerpaniu. W konsekwencji kilkuset rolników nie otrzymało zapłaty za przekazane firmie zboże.
Rolnicy przychodzą po swoje
Przedstawiciele spółki twierdzą, że nie mieli świadomości, że jest aż tak źle. Członkowie zarządu otrzymywali ponoć informacje, że wszystko jest w porządku, a płatności za zboże z ubiegłorocznych żniw są uregulowane. Pojawili się jednak klienci, którym nie zapłacono za sprzedane plony.
Fakty wychodzą na jaw
Wewnętrzne dochodzenie ujawniło szereg nieprawidłowości, do jakich miało dochodzić w firmie. Rolnicy informowali zarząd „Ziarna”, że kiedy przywozili pszenicę paszową, otrzymywali dokumenty magazynowe, na których widniało, że powinna być klasyfikowana jako zboże konsumpcyjne. Zawyżana miała być również cena ziarna w stosunku do standardów cenowych. Łączna kwota zobowiązań spółki to obecnie około 36 milionów złotych.
Sprawa na najwyższych szczeblach
Postępowanie układowe obejmuje 24,9 milionów złotych. Wierzycieli jest 826, z czego 820 to rolnicy indywidualni. Pod koniec 2020 roku Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Prokuratora Generalnego - Ministra Sprawiedliwości z wnioskiem o objęcie szczególnym nadzorem postępowania przygotowawczego prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Toruniu, dotyczącego oszustw popełnianych w ramach prowadzonej na rynku rolniczym działalności gospodarczej przez Grupę Producentów Rolnych „Ziarno” sp. z o.o. z Cichoradza. Działania oraz zaniedbania tej grupy spowodowały, że ponad 800 rolników poniosło ogromne straty finansowe, a co za tym idzie, uniemożliwiło im to prowadzenie dalszej działalności rolniczej, ale także pozbawiło wiele rolniczych rodzin środków do życia.
Co jeszcze można zrobić?
Czy interwencja programu „Państwo w Państwie” pomoże poszkodowanym odzyskać choćby część utraconych pieniędzy? Czy bankruci zdołają wrócić do branży? Jaką odpowiedzialność poniosą winni? A może nie poniosą żadnej? 418. odcinek programu „Państwo w Państwie” przynosi odpowiedzi na te i wiele innych trudnych pytań.
„Państwo w Państwie” w niedzielę o godz. 19:30 w Telewizji POLSAT.