2021-11-28

25. Rybnicka Jesień Kabaretowa. Zobacz żarty finału Ryjek 2021

Tradycyjne festiwalowe nagrody, największe gwiazdy polskiego kabaretu i premierowe skecze na scenie w Rybniku. Podczas koncertu finałowego 25. edycji Rybnickiej Jesieni Kabaretowej Ryjek 2021 wystąpili Zdolni i Skromni, Kabaret Paranienormalni, Kabaret Ani Mru-Mru, Łowcy.b, Kabaret Młodych Panów oraz Michał Pałubski. Wydarzenie poprowadzili Bartosz Demczuk oraz Robert Korólczyk.

Grad premierowych skeczy
Sześć kabaretów rywalizujących w Ryjku przygotowało łącznie 36 premierowych skeczy. Najlepsze z nich, nagrodzone w sześciu kategoriach: I tak nie zrozumiesz, Gdy życie się z tobą nie pieści, Bardzo prosta gra, Żywa legenda, Skecz z urzędu i Ostatnie pięć minut, zaprezentowano podczas niedzielnego koncertu finałowego.

Takie występy tylko na Ryjku
Poza nagrodzonymi kabaretami oraz gośćmi, na deskach rybnickiej sceny wystąpił także gwiazdorski skład uformowany specjalnie na potrzeby wielkiego finału. I to właśnie Klaudia Halejcio, Olga Łasak, Michał Paszczyk, Piotr Gomulec, Michał Wójcik i Robert Korólczyk otworzyli wspólnie koncert.

Uczestniczki programu „Sanatorium Paradise Island 30 na 70” - instagramerka i tiktokerka (czyli według pewnych źródeł męska wersja zegarmistrza) szukają miłości swojego życia. Wymagania? Wygląd nie jest ważny... Najważniejsze, żeby miał 195 cm wzrostu, bujne blond włosy, równe białe zęby, wysportowaną seksowną sylwetkę, kształtne pośladki... Taki zwykły chłopak, po prostu. Tylko czy uczestnicy na pewno spełnią te wymagania, zanim „pójdą do nieba”?

Mezalians po śląsku
Po takim otwarciu przyszedł czas na wręczenie pierwszej nagrody. Prezydent Rybnika, Piotr Kuczera, ogłosił, że laureatem Złotego Koryta Publiczności został kabaret Zdolni i Skromni. Formacja w składzie Łukasz Zaczek, Olga Łasak, Klaudia Halejcio, Ewelina Wojtak, Andrzej Kozłowski, Damian Kubik i Mateusz Kwiatkowski została powołana do życia spontanicznie tuż przed Ryjkiem. - Początkowo nie mieliśmy planów zostać dłużej na scenie. To miał być projekt dla radości twórczej, ale przyznam, że po Ryjku posypały się różne propozycje, a w naszej grupie jest chęć do występów - mówi pomysłodawca Zdolnych i Skromnych, Łukasz Zaczek w rozmowie z POLSAT.PL. Zwycięzcy zaprezentowali w niedzielę skecz z kategorii „I tak nie zrozumiesz”.

Zwykły dzień w zwykłym domu w Milowicach - „najbardziej ekskluzywnej dzielnicy Sosnowca”. Wszystko komplikuje się, gdy syn przedstawia rodzicom nową dziewczynę. - Ta śląska gwara, żeby tak niszczyć naszą polszczyznę.... - mówi Zofia Długosz, dyrektor Rady Języka Polskiego w kolegium Civita Nova. - A jo jest Sztefa z Piekar Śląskich - przedstawia się wybranka Brajana, która poznała go, kiedy „pitła z tramwaju”. To nie może się skończyć dobrze... Tym bardziej, że wesele jest już obsztalowane!

Inteligentni pracują na darmozjada, czyli Liga Niesprawiedliwości
Drugie miejsce w 25. edycji Rybickiej Jesieni Kabaretowej zajął Kabaret Paranienormalni, który okazał się jednocześnie najlepszy w kategorii „Bardzo prosta gra”.

- Jaki sen mają kafelkarze? - Płytki. Kiedy teleturniej rozpoczyna się od takiego żartu prowadzącego wiadomo od razu, że będzie hit. O nagrodę rywalizują lekarz pediatra, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz pan Paweł, który w domu ma „Karajeby za 500 plus”. Zwycięzca może okazać się zaskakujący, choć jak tłumaczy prowadzący, Liga Niesprawiedliwości to naprawdę życiowy teleturniej.

Sprzedawca i „kupawca”
Występujący w Rybniku gościnnie Kabaret Ani Mru-Mru potwierdził znakomitą formę w skeczu, po którym Robert Korólczyk popłakał się ze śmiechu. Reżyser Patryk Waga wita dwóch aktorów swojego nowego filmu - krótkiego, zabawnego, promującego sieć sklepów zoologicznych. - Ale to jest śmieszne, że facet ma w domu rozłożony brezent i chce kupić zwierzę, które będzie kładł na ten brezent, bo boi się kłaść na dywan. Wiadomo, zwierzę nafajda na dywan, to dywan do wyrzucenia. Nafajda na brezent, to się brezent zwija, wynosi do lasu i już - tłumaczy reżyserowi swoją inwencję twórczą aktor...

Legendarny muzyczny występ
Jak podkreślił Robert Korólczyk, Ryjek jest jedynym festiwalem, podczas którego kabarety oceniają się nawzajem. Złote Koryto Kabaretów wręczył dyrektor organizacyjny Rybnickiej Jesieni Kabaretowej, Piotr Sobik. Uznanie kolegów i koleżanek ze sceny zdobyli Zdolni i Skromni. W swoim drugim występie finałowym zaprezentowali skecz z kategorii „Żywa legenda”, który w konkursowym głosowaniu uzyskał maksymalną liczbę punktów. Andrzej Kozłowski wykonuje w nim utwór napisany przez Łukasza Zaczka do melodii przeboju sanah „A ja Cię lubię”.

- To była piosenka, którą wymyśliłem w weekend przed Ryjkiem. Zadzwoniłem do Andrzeja Kozłowskiego, czy zdąży się przygotować. Zrobił to w ekspresowym czasie, a to bardzo trudny numer wokalnie. Do tego on wyczyniał aktorskie cuda na scenie - podkreśla Łukasz Zaczek.

Wakacyjne gry po śląsku
Zwyczajem Ryjka jest, że gospodarze festiwalu, Kabaret Młodych Panów, pokazują premierowy śląski skecz. Tym razem związkowcy z tamtejszego regionu trafiają na pracownicze wakacje nad Bałtykiem. Jak łatwo się domyślić, klimat nie jest łaskawy. Po obejrzeniu skeczu nie mamy wątpliwości, że w scrabble nie mielibyśmy z nimi szans. Co innego w państwa-miasta po cytrynówce sąsiada...

Martwa legenda matki
Tradycją Ryjka jest także nagroda tajnego jurora. Tym razem był nim Marcin Wójcik, który przyznał, że laureaci trzykrotnie rozbawili go podczas konkursu do łez. Koryto Tajnego Jurora wręczył Michał Wojaczek, dyrektor Festiwalu i Teatru Ziemi Rybnickiej. - Łowcy.b zabrali mnie w krainę takiego absurdu, że do dziś nie mogę stamtąd wrócić - powiedział Wójcik o laureatach. Łowcy.b wygrali także ryjkowy konkurs „O melodyjną nagrodę Artura” na najlepszą piosenkę kabaretową.

Nagrodzeni zadbali o to, żeby podczas koncertu finałowego nie zabrakło czarnego humoru. W skeczu z kategorii „Żywa legenda” syn idzie z ojcem odwiedzić grób matki. Spotykają znajomego, którego mama także niedawno zmarła. - Pogryzły ją szerszenie azjatyckie. W sumie to by się z tego wygrzebała, ale jeden z tych szerszeni miał AIDS. A ona nie była szczepiona na AIDS. Zmarła z samotności. Gdy się dowiedzieliśmy, że jest chora, zerwaliśmy z nią kontakt. Wiesz, AIDS to jest jednak megasyf - opowiada. Jak podsumował Robert Korólczyk, skecz Łowców.b jest dowodem na to, że humor nie ma po prostu żadnych granic...

One Ryj Show
Głosami publiczności zwycięzcą One Ryj Show, zmagań najlepszy stand-uperów, został Michał Pałubski, były członek Formacji Chatelet. To jego brawurowy występ był mocnym akcentem na zakończenie koncertu finałowego. Zgodnie z prośbą koleżanek i kolegów kabareciarzy, w monolog wplótł motywy ze skeczy, które zaprezentowane zostały na scenie 25. edycji Ryjka.

Dalsze świętowanie 25-lecia Ryjka w niedzielę 5 grudnia i niedzielę 12 grudnia. Obie części specjalnego koncertu jubileuszowego o godz. 20:00 w Polsacie.

Koncert finałowy 25. Rybnickiej Jesieni Kabaretowej - Ryjek 2021:

Dziękujemy za wspólną zabawę!