Powrót do normalności
W ubiegłym roku ze względu na pandemię koronawirusa po raz pierwszy w historii Gala Mistrzów Sportu odbyła się bez udziału publiczności. Tym razem ludzie sportu i kultury mogli ponownie spotkać się w Warszawie. Wydarzenie poprowadzili: Paulina Chylewska, dziennikarka Telewizji Polsat, Aldona Marciniak, dziennikarka „Przeglądu Sportowego” oraz były reprezentant Polski w siatkówce, Łukasz Kadziewicz.
Nie tylko igrzyska
Uroczysty wieczór rozpoczęło przedstawienie „dwudziestki” nominowanej do tytułu Najlepszego Sportowca Polski 2021. Elitarne grono zdominowali medaliści igrzysk olimpijskich. Poza bohaterami z Tokio w finałowym zestawieniu znaleźli się Piotr Żyła i Kamil Stoch, Iga Świątek i Hubert Hurkacz oraz Bartosz Zmarzlik i Robert Lewandowski.
Takie chwile nie zdarzają się zbyt często
Tradycyjnie też podczas uroczystości nie mogło zabraknąć występów muzycznych. - Nigdy w życiu nie widziałem tylu mistrzów w jednym miejscu - rozpoczął swój występ Kamil Bednarek, który podziękował sportowcom za dostarczone emocje i uświetnił galę utworem „Chwile jak te”.
Najlepsza „dziesiątka”
Na sali widzimy niemal wszystkich nominowanych. Błyszczą jak zawsze Aniołki Matusińskiego, przyszedł spacerkiem Dawid Tomala, są wioślarki, które wyławiają medale z wody, dojechał na czas Bartosz Zmarzlik i jest z nami najlepszy piłkarz świata, Robert Lewandowski - przywitali głównych bohaterów tego wieczoru prowadzący. Chwilę później ogłoszenie finałowej „dziesiątki”, w której znaleźli się: Maria Andrejczyk, czwórka wioślarska kobiet, Robert Lewandowski, Tadeusz Michalik, Karolina Naja i Anna Puławska, Wojciech Nowicki, Dawid Tomala, Anita Włodarczyk, sztafeta mieszana 4x400 metrów oraz Bartosz Zmarzlik.
Trener Roku
Jako pierwszy statuetkę Czempiona odebrał tego wieczoru Aleksander Matusiński - Trener Roku 2021, którego podopieczni przywieźli z igrzysk w Tokio dwa medale: złoty w rywalizacji sztafet mieszanych oraz srebro w biegu rozstawnym kobiet. - Cała śmietanka spływa na mnie, ale nie zapominajmy o trenerach, którzy pracują w klubach - powiedział Matusiński, który w kolejnych słowach podziękował każdej z lekkoatletek swojej sztafety z osobna.
Drużyna Roku
Znakomici byli siatkarze, medaliści mistrzostw świata, Piotr Gacek, Piotr Gruszka oraz Ryszard Bosek ogłosili Drużynę Roku, która została ZAKSA Azoty Kędzierzyn-Koźle. W imieniu laureatów, zwycięzców Ligi Mistrzów, za wyróżnienie podziękował były prezes, Sebastian Świderski. - Drużyna to nie tylko zawodnicy, ale też szereg ludzi - powiedział, dziękując sponsorom i pracownikom klubu. - To jest też wasza nagroda - dodał, przekazując statuetkę Aleksandrowi Śliwce. Kapitan zespołu przypomniał z kolei, że nagroda należy się także tym graczom, którzy nie byli obecni na Gali Mistrzów Sportu, ponieważ przed obecnym sezonem zmienili przynależność klubową.
Sport bez barier
- Laureaci tej nagrody są dla wielu z nas inspiracją. Udowadniają, że nie ma rzeczy niemożliwych - zapowiedziała wręczenie Czempiona w kategorii Sport bez barier Paulina Chylewska. Nagrodą uhonorowana została Róża Kozakowska, mistrzyni igrzysk paraolimpijskich w rzucie maczugą. - To dla mnie ogromne wyróżnienie i piękne doznanie, aż serce chce mi wyjść z piersi. Dziękuję za tę nagrodę, która pokazuje, że warto walczyć, cokolwiek by się w naszych życiu nie wydarzyło - podkreśliła laureatka.
Superczempion
„Olbrzym o wielkim sercu, organizator wielu akcji charytatywnych, człowiek zawsze gotowy do niesienia pomocy” - po takim przedstawieniu na scenie pojawił się Piotr Małachowski, nagrodzony Superczempionem za całokształt zakończonej w 2021 roku kariery. - Bardzo dziękuję. Żal się żegnać, ale jeszcze zostaję z Państwem. Będę pomagał młodzieży, pozostanę przy sporcie - zapewnił dyskobol, medalista igrzysk olimpijskich i mistrz świata, którego uczestnicy gali nagrodzili owacją na stojąco.
Legenda dla legend
Głosowanie widzów na Najlepszego Sportowca Polski 2021 zakończyło się w trakcie kolejnego występu artystycznego. Dla zgromadzonych na Gali legend sportu zaśpiewała legenda polskiej muzyki rockowej, Krzysztof Jaryczewski, który z Oddziałem Zamkniętym wykonał „Ten wasz świat”. - Wszystkie głosy zostały policzone - ogłosiła chwilę później Paulina Chylewska. Czas na ostateczne rozstrzygnięcie Plebiscytu!
Wyniki 87. plebiscytu „Przeglądu Sportowego” i Telewizji POLSAT:
10. Tadeusz Michalik (zapasy)
Sprawca bardzo przyjemnej niespodzianki na igrzyskach w Tokio. Wywalczył brązowy medal w kategorii do 97 kg. Mało kto wiedział, że przed imprezą stoczył walką o zdrowie. Będący żołnierzem Wojska Polskiego zawodnik poddał się zabiegowi ablacji serca. Zwycięstwa ma w genach, bo jest bratem Moniki Michalik, najbardziej utytułowanej polskiej zapaśniczki.
9. Karolina Naja, Anna Puławska (kajakarstwo)
Zdobywczynie srebrnego medalu na igrzyskach w Tokio w osadzie K-2 na 500 metrów. Dla Karoliny Nai był to trzeci olimpijski krążek w karierze, po dwóch brązach w Londynie i Rio de Janeiro. Dzięki dwóm medalom w Japonii stała się najbardziej utytułowaną kajakarką w historii. Z kolei dla Anny Puławskiej był to olimpijski debiut.
8. Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann (wioślarstwo)
Czwórka podwójna kobiet otworzyła worek z medalami podczas igrzysk w Tokio. Zdobyły srebro, przy okazji ratując honor wioślarskiej części polskiej ekipy. Dla Agnieszki Kobus-Zawojskiej i Marii Sajdak to drugi olimpijski sukces. Można na nie liczyć na światowych imprezach, bo w przeszłości sięgnęły po trzy medale na mistrzostwach świata.
7. Sztafeta mieszana 4x400 metrów: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński, Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan i Małgorzata Hołub-Kowalik (lekkoatletyka)
Triumf w kategorii, która debiutuje w igrzyskach olimpijski, smakuje wyjątkowo. Skład, który skomponowali trenerzy Aleksander Matusiński i Marek Rożej, to istna mieszanka wybuchowa, która pozwoliła w trakcie imprezy na rotacje bez wpływu na wyniki. Drużyna podczas startów Japonii dwukrotnie pobiła rekord Europy, w tym oczywiście w finale w którym „leciała jak na skrzydłach”.
6. Maria Andrejczyk (lekkoatletyka)
Srebrna medalistka igrzysk olimpijskich w Tokio i nowa rekordzistka Polski w rzucie oszczepem. Wynikiem 71,40 m ze Splitu poprawiła dotychczasowy aż o cztery metry! To także trzeci rezultat w historii dyscypliny. Tych sukcesów mogłoby nie być, bo Maria Andrejczyk d 2016 roku leczyła poważną kontuzję barku i zmagała się z nowotworem kości. Jej powrót do zdrowia i formy to niesamowita historia!
5. Wojciech Nowicki (lekkoatletyka)
Od 2015 roku rozgościł się na podiach światowych imprez. Mistrzostwa globu, tak jak i igrzyska w Rio de Janeiro ukończył na trzecim miejscu. Białostocki młociarz cały czas marzył i dążył do wielkiego triumfu, którego doczekał się podczas igrzysk w Tokio. Poprawił rekord życiowy i zdobył upragniony złoty medal.
4. Dawid Tomala (lekkoatletyka)
Największa polska sensacja na igrzyskach olimpijskich. Kluczem do niego było przestawienie się z dystansu 20 km na 50 km. I choć Dawid Tomala startował na tym dystansie po raz trzeci w życiu, to zdeklasował rywali. W Sapporo – gdzie rozgrywana była konkurencja ze względu na panujące w lecie upały w Tokio - triumfował z wielką lekkością.
3. Bartosz Zmarzlik (żużel)
Kolejny znakomity sezon naszego zawodnika. Po dwóch tytułach mistrza świata w jeździe indywidualnej do końca walczył o trzeci triumf z rzędu. Ostatecznie zajął drugie miejsce, choć triumfował w aż pięciu rundach. W całym sezonie poza podium znalazł się tylko w trzech zawodach. Z reprezentacją Polski zdobył srebro Speedway of Nations, a w PGE Ekstralidze zakończył sezon z najlepszą średnią punktową w karierze.
2. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka)
Złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Tokio to jeden z najbardziej spektakularnych powrotów na szczyt. Anita Włodarczyk po operacji kolana długo walczyła o powrót do wysokiej formy. Na najważniejszej dla niej sportowej imprezie 2021 roku udało się jej dokonać historycznego osiągnięcia. Jako pierwsza lekkoatletka w historii zwyciężyła na trzech kolejnych igrzyskach w tej samej konkurencji – rzucie młotem.
1. Robert Lewandowski (piłka nożna)
Uznawany za najlepszego piłkarza na świecie, co potwierdzają statystyki. Zwycięzca Plebiscytu za rok 2020 w 2021 roku pobił rekord goli w jednym sezonie Bundesligi. Z Bayernem Monachium zdobył mistrzostwo Niemiec, Superpuchar Niemiec i wygrał Klubowe Mistrzostwa Świata. Do tego zdobył prestiżowy Złoty But i dołożył jedenaście goli w barwach reprezentacji Polski.
- Chciałem pogratulować wszystkim nominowanym i zwycięzcom. W minionym roku często było tak, że widziałem w telewizji występy naszych sportowców. Pierwszym, co robiłem w szatni, było podgłaśnianie, żeby wszyscy ich oglądali. Z wielką dumą zawsze ich wspieram. Też jestem Waszym kibicem, dlatego chciałem podziękować za emocje i wszystko, co robicie dla polskiego sportu - zwrócił się do laureatów plebiscytu Robert Lewandowski. - Chciałem podziękować wszystkim polskim kibicom, którzy są najlepsi na świecie i zawsze mnie wspierają. Dziękuję też za oddane głosy. Jestem dumny z tej statuetki. Dostaję ją w Polsce, dlatego jest dla mnie szczególna. Znajdę dla niej najlepsze miejsce, bo wszystko, co dzieje się w Polsce, bardzo doceniam. Żyję za granicą już dwanaście lat, tęsknię za ojczyzną, rodziną, przyjaciółmi - dodał Najlepszy Sportowiec Roku, który następnie podziękował obecym na Gali mamie, siostrze i teściowej oraz żonie i córkom. - Mam trzydzieści trzy lata i nie chcę kończyć, nie mam zamiaru kończyć kariery. Kilka lat jeszcze pogram i mam nadzieję, że będę dostarczał kibicom emocji. Wychodząc na boisko staram się spełniać nie tylko swoje marzenia, ale też kibiców i osób, które są ze mną - zakończył Robert Lewandowski.
Chwila oddechu
Wcześniej wielkie emocje związane ze zdradzaniem kolejnych miejsc w Plebiscycie przerwała brawurowym wykonaniem utworu „Boskie Buenos” Justyna Steczkowska.
Od zawsze ze sportem
Nagrodę specjalną w tej kategorii za 65 lat wspierania polskiego sportu otrzymał Totalizator Sportowy, po czym widzowie poznali kolejne rozstrzygnięcia w głównej rywalizacji...
Impreza Roku
Tuż przed ogłoszeniem najlepszej „trójki” Plebiscytu Apoloniusz Tajner wręczył statuetkę w kategorii Impreza Roku. Za taką uznano Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce, zorganizowane na Stadionie Śląskim.
Sport i biznes
Grono laureatów nagród specjalnych uzupełnili Robert Kubica i PKN Orlen - wyróżnieni w kategorii Sport i biznes. - Z dumą przyjmuję to wyróżnienie i wszystkim zaangażowanym bardzo dziękuję - powiedział prezes koncernu, Daniel Obajtek.
Gala Mistrzów Sportu już po raz piąty z rzędu była wspólnym przedsięwzięciem „Przeglądu Sportowego” i Telewizji Polsat.