- Czy tematyka ekologii i szeroko pojętego dbania o Ziemię jest panu w jakiś sposób bliska?
- Bliska i ważna, jak dla każdego odpowiedzialnego obywatela. Wielkich rzeczy się od razu nie zrobi, ale można zacząć od własnego podwórka: segregujemy śmieci, oszczędzamy energię elektryczną, mamy pompę ciepła zamiast pieca, sprzedaliśmy diesla, nasze córki uczestniczą w akcjach Greenpeace, uświadamiają nas w sprawach diety zrównoważonej... Niby niewiele, ale gdyby każdy, tylko u siebie, był uważny na ten temat, razem moglibyśmy już coś zdziałać.
- W 2022 roku Earth Festival został poszerzony o dodatkowe dni. Pan wystąpi w sobotę, podczas koncertu „Artyści przeciwko wojnie”. Czy pamięta pan moment, w którym dowiedział się, co się stało za naszą wschodnią granicą?
- Oczywiście, że pamiętam. Przez pierwsze kilka dni śledziłem każdą minutę relacji w telewizji. Niedowierzanie, że w XXI wieku świat dopuścił do takiej tragedii. Kilka dni później już byliśmy aktywni na różnych forach związanych z pomocą uchodźcom. Paczki, żywność, transport... Przyjęliśmy rodzinę z Ukrainy. Wspieraliśmy i wspieramy, jak możemy i umiemy.
Wyświetl ten post na Instagramie
- Czy muzyka i inicjatywy takie jak ta mogą być odpowiedzią na te trudne czasy? Dać nadzieję, szansę na lepsze jutro?
- Nadzieja na lepsze jutro? Dla Ukraińców najważniejszy jest teraz dach nad głową, praca i jedzenie. Wszelkie inicjatywy w oczywisty sposób wpływają na morale, pomagają wierzyć w jutro. Wiemy i słyszymy o tym, jak bardzo nam dziękują, są wdzięczni... Prezydent Zełenski też o tym wielokrotnie mówił. Ale przecież nie robimy tego wszystkiego dla podziękowań, tylko z poczucia solidarności, empatii i naszej własnej historii. Też byliśmy w podobnej sytuacji po wybuchu stanu wojennego. Europa przyjęła nas z otwartymi ramionami, dając azyl, pracę i mieszkania.
- Na koncercie usłyszymy przede wszystkim protest songi. Co pan wybrał na swój występ?
- Dwie piękne piosenki. Jedna to hymn zjednoczenia Europy. Po pieriestrojce Gorbaczowa i połączeniu Niemiec wydawało się, że Moskwa na dobre wkroczyła na ścieżkę demokracji... Zespół Scorpions napisał utwór „The Wind of Change”. To rzeczywiście był wiatr wielkich zmian. Dzisiaj, po ataku Rosji na Ukrainę zespół zmienił tekst tego utworu - taki będę śpiewał. Drugi utwór to ważna piosenka Boba Dylana, „Blowin’ in the Wind”. Utwór interpretowany jest jako filozoficzne rozważanie na tematy pokoju, wojny i wolności. O czym on jest? Ogólnie mówiąc, o prawach obywatelskich dla czarnoskórej mniejszości, mówi o ludziach dwóch kolorów skóry, o relacjach między nimi, a w szczególności o relacjach pomiędzy białymi i czarnymi. Utwór jest o niesprawiedliwości społecznej, łamaniu prawa w wyniku brutalności policji, morderstwach Ku Klux Klan i straszliwej dyskryminacji ludzi czarnych. Jest to dialog pomiędzy czarnym i białym człowiekiem.
Wyświetl ten post na Instagramie
- Na koncercie spotka się pan z Pauliną Sykut-Jeżyną, koleżanką z programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. Czy znajdą państwo czas na rozmowę, żeby powspominać show?
- Z pewnością jest co wspominać. Braliśmy udział w najlepszym programie rozrywkowym wszystkich telewizji. Najtrudniejszym do przebycia i najwspanialszym przeżyciem artystycznym.
Rozmawiała Julia Borowczyk
Earth Festival 2022 od 19 do 21 sierpnia:
„Zalewski i Przyjaciele” w piątek 19 sierpnia od godz. 20:00 w Polsacie
„Artyści przeciwko wojnie” w sobotę 20 sierpnia od godz. 20:00 w Polsacie
„Earth Festival. Gwiazdy dla Czystej Polski” w niedzielę 21 sierpnia od godz. 20:00 w Polsacie.