Jak działają mobilne płuca?
Dwumetrowy model „oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza. Te z kolei osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Mobilne płuca ustawiane są na dwa tygodnie w różnych lokalizacjach, gdzie pokrywają się pyłem i - zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza - przybierają grafitowy, a nawet czarny kolor. W ten sposób mieszkańcy na własne oczy mogą zobaczyć, czym tak naprawdę oddychają.
Wyświetl ten post na Instagramie
Zachęta do działania
Mobilne płuca pokazują skalę zanieczyszczeń, skłaniając do refleksji i konkretnego działania. Umieszczane są głównie w miejscach, w których nie ma pomiarów jakości powietrza, a mieszkańcy często nie mają świadomości, jakim powietrzem oddychają. Kampania nie tylko pokazuje zanieczyszczenie powietrza, ale również zachęca właścicieli domów do zmniejszenia ich emisyjności poprzez ocieplenie budynków, wymianę starych nieefektywnych kotłów i pieców.
Czym jest smog i jak nas truje?
Odpowiedź w videokaście Przemysława Białkowskiego, który rozmawiał z Piotrem Siergiejem z Polskiego Alarmu Smogowego. Więcej informacji również na portalu Zielona Interia, który wspiera działania Stowarzyszenia i Dzień Czystego Powietrza.
Kampania „Zobacz, czym oddychasz! Zmień to!” potrwa do połowy marca 2023 roku. Relacje z wydarzenia można śledzić w internecie (między innymi w aplikacji Czysta Polska oraz na stronie Stowarzyszenia Program Czysta Polska), w mediach społecznościowych (w tym także Stowarzyszenia) oraz w Telewizji POLSAT.