Kluczowy dokument
W 1994 roku Polsat otrzymał dziesięcioletnią koncesję na nadawanie naziemne, wygrywając zarówno z polską, jak i zagraniczną konkurencją. Od tego momentu do odbioru naszej stacji wystarczyła zwykła antena, co przełożyło się na coraz szerszą widownię. - Chciałbym serdecznie podziękować Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji za tak duże zaufanie i podjęcie tak trudnej decyzji. Myślę, że wywiążemy się z niej jak najlepiej. Pierwsze kroki już zrobiliśmy. Jestem przekonany, że będzie to pierwsza, niezależna telewizja w Europie Środkowo-Wschodniej - powiedział Zygmunt Solorz.
Wywoływanie presji
Oddech konkurencji na plecach zaczęła wyczuwać telewizja publiczna, co potwierdziły znaczące zmiany w jej ramówce. Zrezygnowano z całościowych transmisji posiedzeń plenarnych Sejmu, a publicystykę nadawano dopiero po wieczornym filmie. Formułę zmieniły również programy informacyjne TVP, o czym donosiła wtedy prasa: „Tuż po „Wiadomościach” film, serial lub teatr, a nie prezydent, parlament lub rząd. Szefowie TVP obiecują, że rewolucja programowa zacznie się we wrześniu, ale już teraz zapowiadają pierwsze zmiany. Od 1 kwietnia po głównych „Wiadomościach” będzie można obejrzeć film, a dopiero potem publicystykę” - pisała Gazeta Wyborcza z 17 marca 1994 roku.
W promieniach słońca
Po znacznym powiększeniu zasięgu Polsatu, ówczesny dyrektor programowy Bogusław Chrabota zapowiedział zmiany w jesiennej odsłonie kanału. Jednym z nowych elementów było logo, w którym pierwszy raz pojawiło się żółte słońce - symbol i kolorystyka do dzisiaj nierozerwalnie kojarzone ze stacją. - Jesienią tego roku zamierzamy Państwu pokazać nowy program telewizyjny Polsatu. Atrakcyjniejszy, lepszy, doskonalszy. Mamy nadzieję, że zdobędzie Państwa sympatię - mówił w lipcu 1994 roku.
Rekordowe disco polo
Jako pierwsza telewizja w Polsce otworzyliśmy się na muzykę taneczną w programie „Disco Relax”. To tutaj Tomasz Samborski przedstawił utwory takich artystów jak Shazza, Akcent, Boys czy Bayer Full, które szybko zdobywały popularność. W czasie ośmioletniej historii programu na głównej antenie Polsatu niektóre odcinki oglądało ponad pięć milionów telewidzów.
Kino i moda
Stacja nie zapomniała o filmowych hitach. W magazynie „Oskar” aktorka Dorota Kamińska razem z krytykiem filmowym Oskarem Sobańskim, przedstawiali zapowiedzi i opinie o produkcjach z wielkiego ekranu. Były również największe pokazy mody. W programie „Link Journal” Anna Grum prezentowała widzom najnowsze trendy z całego świata.
„W stronę słońca. 30 lat Polsatu: Rok 1994” - zobacz odcinek: