Jak wszystko się zaczęło?
Historia grupy jest nierozerwalnie powiązana z Pomarańczową Alternatywą, ruchem, który pod koniec lat osiemdziesiątych urządzał w rozmaitych miastach w całej Polsce happeningi ośmieszające komunistyczną władzę. Działający w tym środowisku artyści w 1988 roku wpadli na pomysł muzyczno-medialnej akcji: uroczystej akademii z okazji kompletnie fikcyjnej siedemdziesiątej piątej rocznicy „powstania damskiego biustonosza”. Koncert Big Cyc miał być jedynie dodatkiem, a stał się głównym punktem.
Wyświetl ten post na Instagramie
Gramy dalej!
Zespół po całym wydarzeniu miał się rozwiązać, ale sława, jaką owiany został występ, zaowocowała propozycjami zagrania w rozmaitych łódzkich klubach. Big Cyc szybko stał się lokalną sensacją, najbardziej popularną na imprezach studenckich. Styl wyśmiewający powagę i zadęcie pozujących na „podziemne” grup rockowych, przypadł młodej publiczności do gustu. Kolejnym naturalnym krokiem było zebranie utworów i wydanie albumu. Trzon zespołu stworzyli Krzysztof Skiba, Jacek „Dżej Dżej” Jędrzejak, Roman „Piękny Roman” Lechowicz, Jarosław „Dżery” Lis, do których w 1998 roku dołączył grający na instrumentach klawiszowych Piotr „Gadak” Sztajdel, a w 2006 roku gitarzysta Marek „Maras” Szajda.
Wyświetl ten post na Instagramie
Bezkompromisowi i szalenie popularni
Wydana w 1990 roku debiutancka płyta „Z partyjnym pozdrowieniem” stała się wielkim hitem, a artyści wykorzystywali popularność do kontynuowania happeningów związanych z życiem politycznym, społecznym i traktowaniem artystów w Polsce, co prowadziło do wielu kontrowersji. Rozpoznawalność zespołu wystrzeliła w kosmos za sprawą przeboju „Makumba” z albumu „Z gitarą wśród zwierząt”. W serwisie YouTube teledysk został odtworzony ponad 16 milionów razy.
W świecie Kiepskich
W 1999 roku Big Cyc zagościł na stałe w Polsacie poprzez piosenkę do serialu „Świat według Kiepskich”. - Jesteśmy dumni, że ta piosenka towarzyszy dziełu, które bawi i cieszy widzów - podkreślał Krzysztof Skiba. - Tym bardziej że nagraliśmy ten utwór i od razu karetką na sygnale przywieźliśmy do Wrocławia, a producenci po prostu w ciemno go wzięli. Na szczęście się spodobało - dodał Jacek Jędrzejak. W tamtych czasach nie było innej możliwości technicznej, żeby szybko przekazać materiał. Muzycy pojawili się w czołówce produkcji, a także w 506. odcinku zatytułowanym „Mocne uderzenie”.
Bogaty przebojowy dorobek
W pierwszych latach zespół praktycznie co roku wydawał nowe albumy, które uzyskiwały status złotych i platynowych płyt. Z biegiem czasu fonograficzna aktywność zmniejszyła się, ale świętująca w 2023 roku trzydziestopięciolecie grupa, ma w dorobku osiemnaście studyjnych krążków, w tym wydany na początku 2022 roku „Przystanek wolność” i jeszcze więcej chwytliwych piosenek. Wśród nich między innymi znane szerokiej publiczności „Rudy się żeni”, „Dres” i „Facet to świnia”.
Wyświetl ten post na Instagramie
Muzyczna publicystyka
Artyści wykorzystują możliwość, aby głośno mówić na temat istotnych ich zdaniem spraw. W swoich utworach często komentują najważniejsze wydarzenia polityczne i poruszają tematy społeczne. Zawsze z humorem i dystansem. Angażują się także w rozmaite inicjatywy mające na celu promowanie pozytywnych zachowań, jak walka z zanieczyszczaniem środowiska czy zachęcanie do zdrowego i aktywnego stylu życia (utwór i teledysk „Jesteśmy najlepsi” z płyty o tym samym tytule).
Powrót na Sylwestrową Moc Przebojów
Dla mającej happeningowe korzenie grupy jedną z form artystycznej realizacji są występy na żywo i kontakt z publicznością. Ich koncerty to widowiskowy, dynamiczny show, pełen zabawy, ironii i satyry. Big Cyc gościł w przeszłości na Sylwestrowej Mocy Przebojów, ale ostatni raz miało to miejsce w 2014 roku. Czas na wielki powrót w Parku Śląskim. Które swoje przeboje zaprezentuje?
Sylwestrowa Moc Przebojów 2022 - zobacz koncert:
Na Sylwestrową Moc Przebojów 2022 zaprosili Telewizja POLSAT i Województwo Śląskie. Współorganizatorami byli Park Śląski, Stadion Śląski, a patronami medialnymi Radio Zet i Interia.