Sukces premierowej edycji
Akcja w 2022 roku stała się inspiracją dla wielu miast, by rozwijać proekologiczną działalność, niejednokrotnie wpisując się w realizowane już projekty. W Raciborzu w ramach tworzenia bulwarów posadzono drzewka wzdłuż Odry. W Opolu powstał zielony skwer między osiedlem o gęstej zabudowie a domkami jednorodzinnymi. Lidzbark Warmiński wzbogacił się o drzewka przy powstającym uzdrowisku. W Krośnie Stowarzyszenie Program Czysta Polska dołączyło do realizacji zagospodarowania zakola Wisłoka nieopodal miejskiej pasieki. Z kolei w Wieliczce podczas akcji „Czyste, Zielone Miasta” zapoczątkowano realizację budżetu obywatelskiego Zielony Milion.
Razem w trosce o środowisko
Drzewa neutralizują substancje toksyczne, a każde posadzone produkuje średnio 100 metrów sześciennych tlenu rocznie. Podczas pilotażowej edycji „Czystych, Zielonych Miast” w 45 miastach posadzono ponad 6700 drzew i krzewów, rozdano prawie 5000 sadzonek, zebrano blisko 25 ton odpadów. Z inicjatywy Stowarzyszenia powstały dwa murale - w Rybniku i Nowym Sączu - namalowane farbą pochłaniającą smog. Akcja jest wspierana przez Polsat News, a relacje z poszczególnych wydarzeń można obserwować na antenie stacji, a także na stronie i mediach społecznościowych Stowarzyszenia.
Wyświetl ten post na Instagramie
Czystego powietrza nie da się kupić
„Czyste, Zielone Miasta” to flagowy projekt Stowarzyszenia Program Czysta Polska, które zostało powołane do życia w 2020 roku przez Zygmunta Solorza. - Czystego powietrza nie da się wyprodukować ani kupić. Musimy o nie dbać wspólnie - mówił wówczas. Ta misja konsekwentnie jest realizowana poprzez inspirowanie mieszkańców, współpracę z samorządami, sprzątanie terenów miejskich, sadzenie drzew i krzewów, inicjowanie zmian i promowanie postaw proekologicznych. „Bądź w porządku dla planety” oraz „Zaczynamy od siebie” - to hasła, które przyświecają Stowarzyszeniu od początku działalności.