Trudna droga na igrzyska
Tylko Francja, jako gospodarz oraz obrońca tytułu, ma zagwarantowany udział w przyszłorocznym turnieju olimpijskim siatkarzy. Pozostałych jedenastu uczestników muszą wyłonić trzy turnieje kwalifikacyjne (sześć miejsc) oraz światowy ranking (pięć miejsc).
W Chinach o dwa bilety do Paryża
Polska, Chiny, Argentyna, Holandia, Kanada, Meksyk, Belgia oraz Bułgaria to uczestnicy turnieju w Xi’An. Przez ponad tydzień zespoły te będą rywalizowały w systemie „każdy z każdym”, a dwie najlepsze reprezentacje zapewnią sobie bilety do Paryża. W czasie turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich nie mają znaczenia tegoroczne triumfy Biało-Czerwonych w mistrzostwach Europy czy Lidze Narodów. Nie liczy się także tytuł wicemistrzów świata wywalczony w 2022 roku. Przepustkę na turniej olimpijski trzeba wywalczyć na parkiecie w Chinach, dlatego każdy mecz i każdy set ma znaczenie.
Trudni rywale
Polacy w Xi’An mierzą się kolejno z Belgią (30 września), Bułgarią (1 października), Kanadą (3 października), Meksykiem (4 października), Argentyną (6 października), Holandią (7 października) oraz Chinami (8 października). Tempo turnieju jest więc ogromne, a margines błędu właściwie nie istnieje. W tym samym czasie na turniejach w Japonii oraz Brazylii rywalizować będą inne czołowe reprezentacje, takie jak Stany Zjednoczone, Brazylia czy Włochy.
Terminarz meczów reprezentacji Polski:
Polska - Belgia 3:2 (23:25, 25:20, 25:16, 21:25, 17:15)
Polska - Bułgaria 3:0 (26:24, 25:20, 25:21)
Polska - Kanada 3:2 (21:25, 25:20, 25:20 20:25, 17:15)
Polska - Meksyk (4 października)
Polska - Argentyna (6 października)
Polska - Holandia (7 października)
Polska - Chiny (8 października)
Pójść śladem siatkarek
W Chinach reprezentacja polskich siatkarzy musi zrobić to, czego dokonały już Biało-Czerwone. Podczas turnieju w Łodzi mogły co prawda liczyć na wsparcie swoich kibiców, ale nasi siatkarze mają inne atuty. Drużyna trenera Nikoli Grbicia to wicemistrz Świata oraz mistrz Europy, a także lider światowego rankingu FIVB. Pozwala to stawiać Polaków w roli faworytów, ale przy jednoczesnym poszanowaniu zasady mówiącej o tym, że tytuły nie grają. W kanałach sportowych Polsatu wszystkie mecze turnieju w Chinach, a także rozgrywanych równolegle zawodów tej samej rangi w Japonii oraz Brazylii. Fanów siatkówki czekają kolejne dni z ukochaną dyscypliną sportu na najwyższym poziome reprezentacyjnym.
Komentatorzy i eksperci
W roli komentatora meczów Biało-Czerwonych w Chinach Tomasz Swędrowski. Grono komentatorów Polsatu Sport podczas olimpijskich turniejów kwalifikacyjnych siatkarzy tworzą także Damian Dacewicz, Maciej Jarosz, Adam Romański, Ireneusz Mazur, Marek Magiera, Krzysztof Wanio, Jakub Bednaruk czy Adrian Brzozowski. W specjalnym programie studyjnym także między innymi Jerzy Mielewski, Piotr Gruszka, Andrzej Wrona czy Wojciech Drzyzga.
Szczegółowy plan transmisji dostępny jest w portalu Polsatsport.pl.