Najlepsza dziesiątka
Na początek ogłoszono czołową dziesiątkę 89. Plebiscytu „Przeglądu Sportowego” i Polsatu. Znaleźli się w niej: Hubert Hurkacz (tenis), Natalia Kaczmarek (lekkoatletyka), Martyna Klatt i Helena Wiśniewska (kajakarstwo), Renata Knapik-Miazga, Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Magdalena Pawłowska i Ewa Trzebińska (szermierka), Adrian Meronk (golf), Wojciech Nowicki (lekkoatletyka), Aleksander Śliwka (siatkówka), Iga Świątek (tenis), Piotr Żyła (skoki narciarskie), Bartosz Zmarzlik (żużel)
Trener roku
Nikola Grbić z kadrą siatkarzy zdobył w tym sezonie wszystko, co było do zdobycia: Liga Narodów, mistrzostwo Europy i turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich w Paryżu. W 2023 roku triumfował nominowany także w 89. edycji plebiscytu Tomasz Wiktorowski, który w 2023 roku pomógł Idze Świątek odzyskać 1. miejsce w tenisowym rankingu WTA. Wśród kandydatów do nagrody znaleźli się również Stefano Lavarini, który z żeńską reprezentacją siatkarek po 16 latach wywalczył awans na igrzyska, Marek Rożej - trener wicemistrzyni świata w biegu na 400 metrów Natalii Kaczmarek, Thomas Thurnbichler, który wniósł powiew świeżości do kadry naszych utytułowanych skoczków
Drużyna roku
Reprezentacja Polski siatkarzy to najlepsza drużyna świata (1. miejsce w rankingu), która w 2023 roku potwierdzili swoją dominację. Pasmo sukcesów obejmowało wygrane w Lidze Narodów, na mistrzostwach Europy i świetny występ podczas turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich w Paryżu. Oczekiwania kibiców zostały poważnie rozbudzone...
W gronie nominowanych znalazły się: reprezentacja Polski hokeistów, która po dwudziestu dwóch latach przerwy awansowała do mistrzostw świata elity, reprezentacja Polski siatkarek, które wywalczyły pierwszy medal od 2009 roku (brąz na mistrzostwach Europy), a także awansowały na igrzyska olimpijskie, ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, która dzięki wygraniu trzeci raz z rzędu Ligi Mistrzów przeszła do historii oraz Industria Kielce, która w 2023 roku po raz dwudziesty zdobyła tytuł mistrza Polski i ponownie dotarła do finału Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych.
Impreza roku
Za najlepsze wydarzenie nagrodę otrzymał Memoriał Kamili Skolimowskiej w Chorzowie rozgrywany pod szyldem Diamentowej Ligi i goszczący światowej klasy lekkoatletów. Wśród wydarzeń, które zasługiwały na wyróżnienie, uznano turnieje siatkarskie: finały Ligi Narodów (dawniej Ligi Światowej) oraz turniej kwalifikacyjny siatkarek, Igrzyska europejskie, których trzecia edycja odbyła się w Krakowie, zorganizowane wspólnie ze Szwecją mistrzostwa świata w piłce ręcznej i pojedynek o trzy mistrzowskie pasy: WBA, WBO i IBF Oleksandr Usyk - Daniel Dubois we Wrocławiu.
Sport bez barier
Laureatem w tej kategorii został Witold Skupień, który podczas mistrzostw świata w Ostersund był najlepszy w biegu na 18 km techniką klasyczną i wywalczył srebro na 10 km stylem dowolnym. Uczestnik trzech zimowych igrzysk paraolimpijskich w wieku 11 lat został porażony prądem elektrycznym, co spowodowało utratę prawej ręki poniżej łokcia oraz części lewej dłoni. Nagrodę wręczył Edward Miszczak, Dyrektor Programowy Telewizji POLSAT.
Nadzieja Olimpijska Paryż 2024
W związku z nadchodzącą imprezą polscy kibice mają wielkie oczekiwania. Spośród wielu zawodniczek i zawodników wyróżniono 22-letnią kajakarkę Adriannę Kąkol. Zawodniczka w 2023 r. zdobyła złoto igrzysk europejskich i srebro mistrzostw świata w K-4 500 m. Sezon wcześniej kajakarka w światowym czempionacie stała w tej konkurencji na najwyższym stopniu podium. Przed nią najważniejszy olimpijski start. Nagrodę wręczył Radosław Piesiewicz, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Superczempion
Nagroda za całokształt sportowych osiągnięć trafiła do Jakuba Błaszczykowskiego, były piłkarz m.in. Wisły Kraków i Borussii Dortmund oraz reprezentacji Polski, której był kapitanem i z którą wystąpił na mistrzostwach świata 2018 oraz mistrzostw Europy 2012 i 2016. - Chciałem zadedykować tę nagrodę osobie, która nie oglądała żadnego mojego meczu. Mamo, to dla Ciebie - zakończył wzruszająco swoją przemowę.
Stypendium Ministra Sportu i Turystyki
Wyróżnienia od Sławomira Nitrasa odebrali trójka uznanych trenerów: Iwona Wójcik-Pietruszka, Jan Szturc oraz Wacław Szukiel.
Mecenas sportu dzieci i młodzieży
Wychowywanie kolejnych pokoleń sportowców zasługuje na szczególne uznanie. Inwestycje w dzieci i młodzież przekładają się potem na sportowe sukcesy na międzynarodowych arenach. Nagroda trafiła do firmy Orlen SA, której programy wspierają ponad trzysta tysięcy dzieci w całym kraju, a odebrał ją Członek Zarządu ds. Komunikacji i Marketingu Adam Burak.
Wyniki 89. Plebiscytu „Przeglądu Sportowego” i Polsatu:
10. Adrian Meronk - golf
Najlepszy polski golfista, który w sezonie 2022/23 wygrał trzy turnieje z cyklu DP World Tour (Australian Open, Italian Open i Andalucia Masters) i zakończył zmagania na czwartym miejscu. Dzięki temu został pierwszym Polakiem, który otrzymał szansę udziału w prestiżowym amerykańskim cyklu PGA Tour.
9. Renata Knapik-Miazga, Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Magdalena Pawłowska i Ewa Trzebińska - szermierka
Choć podczas czerwcowych mistrzostw Europy w Krakowie były poza podium, to na lipcowych mistrzostwach świata w Mediolanie zdobyły złote medale. W finale pokonały faworytki do sukcesu, gospodynie imprezy. Zwycięstwo przybliżyło drużynę do igrzysk w Paryżu.
8. Martyna Klatt i Helena Wiśniewska - kajakarstwo
Podczas mistrzostw świata w Duisburgu były najlepsze w rywalizacji na 200 metrów i zdobyły srebro w olimpijskiej konkurencji K-2 na 500 metrów. Zakwalifikowały się do igrzysk w Paryżu. Osiągały także sukcesy w zawodach o Puchar Świata.
7. Hubert Hurkacz - tenis
Należący od długiego czasu do światowej czołówki zawodnik 2023 rok zakończył na 9. miejscu rankingu ATP. Triumfował w prestiżowym cyklu ATP 1000 triumfował w Szanghaju. Podczas wielkoszlemowych turniejów najdalej dotarł w Australian Open i Wimbledonie do czwartej rundy.
6. Wojciech Nowicki - lekkoatletyka
Wicemistrzem świata w rzucie młotem, który w Budapeszcie był lepszy niż m.in. Paweł Fajdek. Po raz kolejny nie zawiódł podczas imprezy najwyższej rangi. Z każdej dotychczasowej przywoził medal. Jako najlepszy polski lekkoatleta 2023 roku zwyciężył w plebiscycie „Złote Kolce”.
5. Piotr Żyła - skoki narciarskie
W znakomitym stylu obronił mistrzostwo świata na normalnej skoczni w Planicy. Po pierwszej serii plasował się na 13. miejscu, ale drugim skokiem pobił rekord obiektu. Zapisał się w także jako najstarszy mistrz świata w historii. W sezonie 2022/23 czterokrotnie stawał na podium i zakończył go na szóstej pozycji. W klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni 2022/23 był czwarty.
4. Natalia Kaczmarek - lekkoatletyka
Wicemistrzyni świata z Budapesztu w biegu na 400 metrów i zdobywczyni srebrnego medalu na igrzyskach europejskich w Krakowie. Na tym dystansie zbliżyła się do rekordu Polski, który od 1976 roku należy do legendarnej Ireny Szewińskiej (49.28), a także ustanowiła halowy rekord kraju (50.83). Wygrywała w cyklu Diamentowej Ligi w Chorzowie, w Monako oraz we Florencji.
3. Aleksander Śliwka - siatkówka
2023 rok należał do niego! Przyjmuący ZAKS-y Kędzierzyn-Koźle z klubem drugie miejsce w PlusLidze, ale triumfował w Lidze Mistrzów. Pod nieobecność Bartosza Kurka stał się liderem reprezentacji Polski, z którą wygrał Ligę Narodów, zdobył mistrzostwo Europy. Biało-Czerwoni w turnieju kwalifikacyjnym w Chinach z kompletem zwycięstw awansowali do igrzysk olimpijskich w Paryżu.
2. Bartosz Zmarzlik - żużel
Zdominował cykl Grand Prix 2023, choć organizatorzy nie dopuścili go do zawodów w Danii z powodu nieregulaminowego kombinezonu w kwalifikacjach. W imponujący na ostatniej imprezie w Motoarenie w Toruniu przypieczętował czwarty tytuł mistrza świata. Razem z reprezentacją wywalczył Drużynowy Puchar Świata we Wrocławiu, a po raz trzeci z rzędu zdobył indywidualne mistrzostwo Polski. Z Platinum Motorem Lublin zdobył drużynowe mistrzostwo kraju.
1. Iga Świątek - tenis
Zwyciężczyni 88. edycji plebiscytu była faworytką do obrony tytułu Najlepszego Sportowca Polski. W 2023 roku po raz trzeci wygrała French Open, dotarła do ćwierćfinału Wimbledonu oraz 1/8 finału Australian Open i US Open. Triumfowała w turniejach w Dausze, Stuttgarcie i Warszawie. W końcówce sezonu wygrała turniej WTA 1000 w Pekinie i WTA Finals, dzięki czemu wróciła na szczyt światowego rankingu.
Podziękowania od zwyciężczyni
Nagrodę dla Najlepszego Sportowca Polski wręczyli Aleksander Kutela, prezes Ringier Axel Springer Polska oraz Marian Kmita, Dyrektor ds. Sportu w Telewizji POLSAT, a odebrał ją ojciec zawodniczki, Tomasz Świątek. - Chciałbym w imieniu Igi i własnym podziękować za to wyróżnienie. Jednocześnie dziękuję całemu sztabowi trenerów i menedżerów - powiedział. Potem wyemitowany zostało nagrane wcześniej wideo z tenisistką, która podziękowała za wsparcie kibiców. - Mam nadzieję, że kiedyś będą mogła przyjść na galę - zaznaczyła Iga Świątek, która nie znała wtedy rozstrzygnięć w plebiscycie.
Część artystyczna
Podczas ogłaszania wyników plebiscytu na scenie wystąpili Natalia Szroeder oraz Krzysztof Zalewski. Tradycyjnie wspomniano także wybitnych sportowców, których nie ma już wśród nas: Halinę Konopacką, Janusza Kusocińskiego, Tadeusza Olszańskiego, Ireneusza Palińskiego, Waldemara Baszanowskiego, Ireneusza Palińskiego, Ryszarda Szymczaka, Władysława Komara, Józefa Zapędzkiego, Kazimierza Deynę, Jerzego Kuleja czy Irenę Szewińską.
Gala Mistrzów Sportu po raz siódmy z rzędu była wspólnym przedsięwzięciem „Przeglądu Sportowego” i Telewizji POLSAT.