Sprzeczne zeznania
We wrześniu 2018 roku na trasie S3 pomiędzy Świebodzinem a Zieloną Górą doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęła kobieta. Od początku nie było wątpliwości - wypadek spowodował biały VW Passat, który wymusił pierwszeństwo przy wyprzedzaniu. W aucie podróżowała 18-letnia córka z kompletnie pijanym ojcem. Świadkowie, którzy pojawili się na miejscu, zeznali, że dziewczyna siedziała na miejscu pasażera. Kiedy jednak pojawiła się policja zarówno ojciec, jak i córka zgodnie twierdzili, że to nastolatka prowadziła samochód.
Dwa wyroki sądowe
To właśnie na podstawie przyznania się do winy prokuratura zdecydowała się oskarżyć dziewczynę. Sąd jednak nie miał wątpliwości - stwierdził jasno, że dziewczyna nie siedziała za kierownicą i w dwóch instancjach ją uniewinnił. W uzasadnieniu pada nawet sformułowanie, że przyznanie się do winy sąd traktuje jako próbę ochrony osoby najbliższej przed odpowiedzialnością za wypadek.
Bez zarzutów dla ojca
Skoro sąd uznał, że auta nie prowadziła dziewczyna, a w pojeździe podróżował oprócz niej jedynie pijany ojciec, oczywistym wydaje się, że mężczyzna powinien usłyszeć zarzuty. Za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym w stanie upojenia alkoholowego groziłoby mu wieloletnie więzienie. Innego zdania jest jednak prokuratura. Śledczy uważają, że na początku słusznie wytypowali sprawcę i nie zamierzają oskarżać mężczyzny. Aktualnie więc nikt z auta, które spowodowało wypadek, nie poniósł odpowiedzialności - córka jest już prawomocnie uniewinniona, a ojciec nie usłyszał nawet zarzutów!
Zepchnięty z drogi, ale... skazany!
W tym samym czasie prokuratura oskarżyła, a sąd skazał... kierującego drugim pojazdem, który został zepchnięty z drogi! Prokuratura i sąd uznały, że… przyczynił się do wypadku, bo przekroczył prędkość. Problem w tym, że nie ma dokładnych informacji, ile jechał, bo zagubiono kluczyk, w którym zapisana była dokładna prędkość, a systemy rejestrujące uległy uszkodzeniu. Biegli powołani przez prokuraturę oszacowali więc prędkość na podstawie wyliczeń i matematycznych wzorów. Więcej w niedzielę 19 maja o godz. 19:30 w materiale Przemysława Siudy.
„Państwo w Państwie” w niedzielę o godz. 19:30 w Polsacie.