2024-09-24

Wideo podsumowania konkursu głównego 49. FPFF w Gdyni

Pierwsze opinie na temat najnowszych rodzimych produkcji w Polsat Box Go. W programie „PrzeVoDnik” prowadzący Jakub Jusiński i Bartosz Wróblewski omawiają z krytyczkami i krytykami filmowymi kolejne polskie filmy z prestiżowego konkursu głównego. Które i dlaczego warto zobaczyć? Jaka jest kondycja naszej kinematografii? Czy w stawce znajdują się dzieła, które mają szanse zapisać się w historii kina?

Dzień pierwszy. Gość: Marcin Radomski
W odcinku Jakub Jusiński i Marcin Radomski omawiają produkcje: „Wrooklyn Zoo” Krzysztofa Skoniecznego, „Ludzie” Macieja Ślesickiego i Filipa Hilleslanda oraz „Kobieta z…” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. Które z tych filmów warto obejrzeć, a które okazały się niezbyt udane? Jakie mają mankamenty, a za co można je docenić? Opinie w specjalnym odcinku produkcji „PrzeVoDnik”.

Dzień drugi. Gość: Łukasz Muszyński
Tym razem Bartosz Wróblewski i Łukasz Muszyński rozmawiają o filmach: „Pod wulkanem” Damiana Kocura, „Idź pod prąd” Wiesława Palucha oraz „Biała odwaga” Marcina Koszałki. Jak oceniają szanse polskiego kandydata do Oscara na otrzymanie nominacji do nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej? Co im się podobało, a co nie podobało w filmie o początkach zespołu KSU? Jak znakomity operator, a wciąż początkujący reżyser filmów fabularnych Marcin Koszałka poradził sobie z trudnym historycznym tematem Goralenvolku? O tym i nie tylko o tym można się dowiedzieć z gdyńskiego wydania programu „PrzeVoDnik”.

Dzień trzeci. Gość: Julia Taczanowska
W odcinku Jakub Jusiński gości Julię Taczanowską, z którą rozmawiają o produkcjach: „Dwie siostry” Łukasza Karwowskiego, „Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna oraz „Kulej. Dwie strony medalu” Xawerego Żuławskiego. Jak reżyser niesławnej „Kac Wawy” potraktował temat wojny w Ukrainie? Jakie wrażenie wywarł w Gdyni jedyny polski film pokazywany w konkursie głównym tegorocznego festiwalu filmowego w Cannes? Czy kinowa wersja historii Jerzego Kuleja jest równie atrakcyjna, jak jego walki w ringu? Przekonajcie się, oglądając „PrzeVoDnik”.

Dzień czwarty. Gość: Marcin Mindykowski
Bartosz Wróblewski i Marcin Mindykowski omawiają produkcje, których pokazy prasowe miały miejsce podczas czwartego dnia festiwalu oraz jedną, która miała premierę już rok temu, ale do Gdyni trafiła dopiero teraz. Jakie wrażenie wywarły na widzach „Simona Kossak” Adriana Panka, „Lany poniedziałek” Justyny Mytnik, „Pod szarym niebem” Mary Tamkovich oraz „Zielona granica” Agnieszki Holland? Czy Simona Kossak jest na ekranie równie intrygującą postacią, jak w rzeczywistości? Jak opowiadanie o traumie w konwencji realizmu magicznego sprawdza się we współczesnym polskim kinie? Dlaczego prawda o współczesnej Białorusi nie wymaga spektakularnej filmowej formy? Jak głośny film Agnieszki Holland rezonuje rok po premierze i po zmianie władzy w Polsce? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w gdyńskim wydaniu programu „PrzeVoDnik”.

Dzień piąty. Gość: Łukasz Adamski
Jakub Jusiński i Łukasz Adamski rozmawiają o ostatnich produkcjach Konkursu Głównego 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jakie wrażenie wywarły na nich filmy: „Wróbel” Tomasza Gąssowskiego, „Utrata równowagi” Korka Bojanowskiego oraz „Minghun” Jana P. Matuszyńskiego? Czym pozytywnie zaskoczyła „Cisza nocna” Bartosza M. Kowalskiego z konkursu Perspektywy? Lekka komedia, mikrobudżetowy debiut fabularny oraz sięgający do metafizyki film twórcy o ugruntowanej pozycji zestawione z intrygującym kinem gatunkowym - które spośród tych produkcji wywarły największe wrażenie i dlaczego? O tym warto posłuchać, włączając program „PrzeVoDnik”.

Podsumowanie. Goście: Adriana Prodeus i Łukasz Maciejewski
Bartosz Wróblewski oraz jego goście, Adriana Prodeus i Łukasz Maciejewski, podsumowują Konkurs Główny 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, omawiając również niektóre filmy z konkursu Perspektywy. Które produkcje zasługują ich zdaniem na szczególną uwagę? Co to znaczy, że polskie kino spogląda na wschód, jednocześnie patrząc na zachód? Skąd bierze się popularność filmów biograficznych i jaka jest jakość artystyczna tych produkcji? O czym może świadczyć coraz powszechniej obecna w rodzimym kinie metafizyka? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w odcinku programu „PrzeVodnik” podsumowującym 49. FPFF w Gdyni.

49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbywa się w dniach od 23 do 28 września 2024 roku.

Oficjalny profil POLSAT na Instagramie - @polsatofficial

Oficjalny profil POLSAT na TikToku - @polsat