Spotkanie edukacyjne
Mieszkający w Witorożu Bartek stoczył bardzo ciężką walką o życie, a do pokonania białaczki potrzebny był przeszczep szpiku kostnego. W rodzinie nie było odpowiedniej zgodności, na szczęście znalazł się dawca, dzięki któremu możliwy był zabieg. Zdając sobie sprawę, jak ważny jest to temat, zorganizowano spotkanie w szkole w Międzyrzecu Podlaskim.
Pomóc bliźniakom genetycznym
Gościem specjalnym był aktor i wokalista Marek Kaliszuk. - Dziesięć lat temu zarejestrowałem się przy okazji takiej akcji, którą organizował DKMS. Po dziewięciu latach zadzwonił telefon - opowiadał uczestnik jednej z edycji programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. Okazało się, że żyjący gdzieś na świecie jego bliźniak genetyczny jest bardzo ciężko chory na nowotwór krwi i potrzebuje jego pomocy.
Zwiększyć świadomość w społeczeństwie
Marek Kaliszuk przy okazji spotkania z uczniami rozprawił się z kilkoma mitami na temat dawstwa szpiku. - Ludziom się wydaje, że oddanie szpiku to zastrzyk w kręgosłup, że to jest bolesne. Nieprawda - podkreślał. - Ważny jest każdy kontakt z ideą dawstwa szpiku. Im częściej o tym mówimy, tym zwiększa się świadomość - mówiła Renata Rafa, pracowniczka fundacji DKMS, która przybliżyła uczniom sposób rejestracji.
Przykład od ekipy „Nasz nowy dom”
Do programu DKMS od razu zgłosili się prowadząca Ela Romanowska, realizator dźwięku Wiktor Nogalski i architekt Maciej Pertkiewicz, którzy przy okazji podzielił się także historią ze swojego życia. - Mama mojej żony zmarła na białaczkę. Nie doczekała do przeszczepu, natomiast gdyby była taka możliwość, to na pewno już wtedy bym się zarejestrował, bo trzeba robić wszystko, żeby w takich sytuacjach pomagać - podkreślił.
„Nasz nowy dom” - sezon 23, zobacz odcinek 336:
Dziękujemy za wspólne oglądanie 23. sezonu programu „Nasz nowy dom” w Polsacie.