O czym jest film „Piep*zyć Mickiewicza”?
Wyrzucony z uczelni pisarz i wykładowca Jan Sienkiewicz (Dawid Ogrodnik) zatrudnia się jako polonista w warszawskim liceum. Pod jego opiekę trafia słynna na całą szkołę klasa zbuntowanych i odpornych na wiedzę wyrzutków. IIB to uczniowie z piekła rodem, a ich przyszłość wydaje się przesądzona. Ale Sienkiewicz, uzbrojony w literaturę, entuzjazm i masę niekonwencjonalnych pomysłów, rzuca wyzwanie skazanej na wykluczenie grupie. Czy uda mu się ją okiełznać i ocalić? Opowieść o przyjaźni, miłości, szkolnych szaleństwach i o tym, że każdy zasługuje na jeszcze jedną szansę.
W świecie licealistów
- To film o młodych i dla młodych, przez nich w dużej mierze tworzony. To filmowa opowieść o przyjaźni, miłości, buncie, czyli o młodości, która musi się też wyszumieć. Wielkim atutem tego filmu, oprócz doświadczonych aktorów, jest młoda obsada, świeże, nieznane jeszcze twarze. Dzięki nim i ich osobowościom staramy się wykreować autentyczny świat licealistów - opowiadała reżyserka Sara Bustamante-Drozdek.
Twórcy produkcji
W boku uznanych gwiazd - Dawida Ogrodnika, Weroniki Książkiewicz oraz Joanny Liszowskiej - w rolach uczniów występują absolutni debiutanci: Hugo Tarres jako Dante, Wiktoria Koprowska jako Nel, Igor Pawłowski jako Cegła, Ada Grodzka jako Anita, Krystian Embradora jako Mietek, Artur Gwizdak jako Bolo i Aleksandra Izydorczyk jako Roxy. Młodzi aktorzy zagrali z takim zaangażowaniem, że zachwycili swoich starszych kolegów po fachu i widzów. W 2025 roku premierę kinową będzie ma film „Piep*zyć Mickiewicza 2”. Producentem tych filmów jest Tadeusz Lampka (m.in. „Nigdy w życiu”, „Tylko mnie kochaj”, „Baczyński”, „Uwierz w Mikołaja”).
„Piep*zyć Mickiewicza” w środę 15 stycznia o godz. 21:10 w Polsacie.