Lublin, województwo lubelskie
Stolica województwa i powiatu lubelskiego z bogatą historią i wieloma zabytkami. Ósme co do wielkości populacji miasto w Polsce.
Oddział Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie
Potrzeba zmian
Ela Romanowska podczas remontu we wsi Brzóza poznała cierpiącego na rdzeniowy zanik mięśni Kubę. Żeby dowiedzieć się więcej na temat choroby, odwiedziła szpital w Lublinie, w którym pracuje Magdalena Chrościńska-Krawczyk, która jako pierwsza w Polsce przeprowadziła terapię genową u dziecka chorego na SMA. Korzystając z okazji, obejrzała także salę pobytu dziennego, do której trafiają mali pacjenci. Okazało się, że są tam rzeczy wymagające zmian.
Dzielni pacjenci i ich bliscy
Prowadząca podczas drugiej wizyty ma okazję, żeby poznać dzieci i ich rodziców. Wśród nich są m.in. pięcioletnia Nina z tatą Tomkiem, dwunastoletni Patryk, siedmioletnia Oliwka z mamą Jagodą oraz sześcioletni Kacper, który jako pierwsze dziecko w Polsce otrzymał terapię genową w lublińskim szpitalu. Ela Romanowska od razu zapytała, czego im brakuje i co by zmienili w pomieszczeniu.
Problemy pomieszczenia
Magdalena Chrościńska-Krawczyk pokazuje także przestrzeń do badań, która jest oddzielona jedynie kotarą. To musi się zmienić, żeby zarówno lekarze, jak i mali pacjenci czuli się komfortowo. - Jest czysto i schludnie, ale i smutaśnie. Tak szpitalnie - diagnozuje ogólny problem sali Ela Romanowska, która dowiaduje się, że w sali wiosną i latem jest bardzo gorąco.
Fala radości
Ogłoszenie decyzji o remoncie wywołuje gromkie brawa zebranych. - Nie do końca byłam pewna, czy tak będzie, dlatego tym bardziej się cieszę, że się udało - mówi Magdalena Chrościńska-Krawczyk. - Już się nie mogę doczekać. To wszystko będzie takie piękne! - mówi pielęgniarka Oddziału Neurologii Małgorzata Cybula-Misiurek.
Pierwszy taki remont
- Stawka jest najwyższa: uśmiech i radość dzieciaków - mówi Ela Romanowska przed wprowadzeniem ekipy do środka. Na miejscu okazuje się, że są pewne elementy, które w sali nie mogą być zmienione, żeby szpital nie stracił na nie gwarancji. - Duże wyzwanie w takim czasie - przyznaje architektka Marta Kołdej po zobaczeniu przestrzeni do metamorfozy. Kierujący pracami budowlanymi Wiesław Nowobilski może się cieszyć ze względu na nową instalację elektryczną, ale musi pamiętać o pewnych obostrzeniach dotyczących remontu w pracującym szpitalu.
Wsparcie Fundacji Polsat
Ela Romanowska przy okazji remontu pyta, czy Oddział Neurologii ma jeszcze inne potrzeby. Z pomocą przychodzi Fundacja Polsat, która przekazuje środki na zakup sprzętu dla pacjentów. - Mamy taki drobny dar. Jako Fundacja staramy się troszeczkę pomóc - mówi prezes Krystyna Aldridge-Holc. Organizacja będzie także pomagać pacjentom oddziału, między innymi w udziale w turnusach rehabilitacyjnych.
Kompletna metamorfoza
Choć remont trwa tylko na jednym oddziale, to cały szpital jest zaproszony na specjalny koncert Majki Jeżowskiej. - Największą mam satysfakcję i radość, kiedy widzę, jak od pierwszej nuty wytwarza się energia - mówi artystka. - Ten koncert to była super niespodzianka - mówi pięcioletnie Nina.
Morskie upominki
W myśl idei „pomagania nigdy za mało” Marta Kołdej i Maciej Pertkiewicz oddają krew, a do akcji wkracza „Darek Stolarz”. Przygotowuje z drewna wieloryba, a także dwadzieścia sześć statków dla małych pacjentów. Radość dzieci jest ogromna.
Reakcje na nowe wnętrze
Po pięciu dniach nadchodzi moment, żeby zobaczyć efekty remontu. Ela Romanowska otwiera drzwi do kompletnie odmienionej przestrzeni. Co o „podwodnym świecie” mówią dzieci i ich rodzice?
„Nasz nowy dom” - sezon 23, zobacz odcinek 344:
„Nasz nowy dom” w czwartek o godz. 20:10 w Polsacie.